Len v minulom roku sa vo svete zobchodovali tabakové výrobky v hodnote 55 miliárd dolárov. Táto rastlina má obrovský vplyv na svet. Neustály export tabaku a tabakových náhrad spája kontinenty a prináša obživu miliónom ľudí. Ako veľmi ovplyvňuje svetovú ekonomiku?
Tabak pre mnohé krajiny predstavuje doslova zelené zlato. Celosvetová produkcia tabaku v roku 2023 dosiahla 6,4 milióna kg. Hoci sa predpokladá mierny pokles na 6,3 milióna kg do roku 2028, čo predstavuje ročný pokles o 0,4 %, tabak zostáva významnou komoditou.
Zaujímavé je sledovať, ako sa táto „zelená horúčka" vyvíjala v čase. Od roku 1966 rástla produkcia tabaku tempom, ktoré by závidel nejeden ekonóm – v priemere o 0,6 % ročne. To je ako keby ste každý rok pridali k svojej záhrade kúsok veľkosti futbalového ihriska.
Odborníci predpovedajú, že do roku 2028 môže produkcia mierne klesnúť. Je to prvý náznak toho, že tabakový priemysel čakajú zmeny?
Čína jednoznačne dominuje. V roku 2023 vyprodukovala približne 2,4 milióna kg tabaku, čo z nej robí najväčšieho producenta na svete. Za ňou nasledujú India, Brazília a Zimbabwe.
Čo sa týka exportu, Čína opäť vedie s hodnotou exportu 9,17 miliárd dolárov v roku 2023. Prekvapivo, druhé miesto patrí Poľsku s exportom v hodnote 5,71 miliárd dolárov, nasleduje Nemeckom (3,39 miliárd) a Brazília (2,72 miliárd).
Globálny tabakový trh v roku 2023 dosiahol hodnotu 873,2 miliárd dolárov. Očakáva sa, že do roku 2031 narastie na viac ako 1 bilión dolárov. Cigarety predstavujú až 86 % celkového exportu tabakových výrobkov.
Región Ázie a Tichomoria dominuje globálnemu trhu s tabakom, v roku 2023 tvoril 61 % celkových príjmov. Túto dominanciu podporuje zlepšujúca sa infraštruktúra pre offline marketing a predajné stratégie v Číne, Indii a Filipínach.
Tabakový priemysel vytvára pracovné príležitosti naprieč celým dodávateľským reťazcom, od polí až po pulty obchodov.
Podľa údajov Medzinárodnej organizácie práce (ILO) v ňom pracuje celosvetovo približne 40 miliónov ľudí. Títo pracovníci sa starajú o tabakové polia (úrodné nížiny i strmé svahy v rôznych klimatických pásmach).
V spracovaní a výrobe tabakových výrobkov nachádza uplatnenie ďalších 10 miliónov ľudí. Zamestnanci pracujú v továrňach a spracovateľských závodoch, kde sa surový tabak mení na hotové produkty.
Distribúcia a maloobchodný predaj tabakových výrobkov poskytujú živobytie ďalším miliónom ľudí (veľkoobchodníkom, prepravcom i predavačom v malých obchodoch).
● cigarety,
● cigary a cigarillos – luxusnejšie ako cigarety,
● fajkový tabak,
● žuvací, šnupací tabak a nikotínové vrecúška,
● tabakové náplne určené na zahrievanie tabaku,
● tabak do vodných fajok.
Okrem toho existuje oveľa viac foriem tabaku, dočítate sa o nich v článku Spiritualita, ajurvéda či spojenie s duchmi: Aký význam má fajčenie v rôznych kultúrach?
Pestovanie tabaku je sústredené v niekoľkých krajinách. Čína pestuje približne 38 % svetovej produkcie tabaku, Brazília, India a USA spolu produkujú ďalších 25 %. Ďalších 15 % pochádza z Turecka, Zimbabwe, Indonézie, Talianska, Grécka, Malawi a Argentíny.
Zaujímavé je, že aj v hlavných producentských krajinách tabak zaberá len malú časť ornej pôdy. V Číne len 2,3 % farmárskych domácností pestuje tabak, v priemere na menej ako 3 hektároch.
V Európskej únii fajčí približne 28 % dospelej populácie, pričom najvyšší počet fajčiarov je v Bulharsku, Grécku a Maďarsku. Vo Švédsku je toto percento výrazne nižšie (okolo 7 %).
Na Slovensku fajčí asi 20 % dospelých ľudí – z celkového počtu obyvateľov, ktorý je okolo 5,4 milióna, ide o cca 1 milión ľudí.
1. Rastúci záujem o elektronické cigarety a bezdymové tabakové výrobky mení trh. Významným míľnikom bolo predstavenie novej generácie zahrievačov tabaku Ploom X v Japonsku v roku 2021.
2. Päť najväčších tabakových spoločností v USA vynaložili v roku 2022 na marketing svojich výrobkov viac ako 21,9 milióna dolárov denne.
3. Dane z tabaku patria medzi najvyššie a najvýnosnejšie dane na svete. Mnohé vlády sú na týchto príjmoch výrazne závislé.
4. V minulosti sa tabakové listy používali ako forma platidla, najmä v 17. storočí v amerických kolóniách. V kolónii Virginia bol tabak tak cenný, že ho nepoužívali len namiesto peňazí, ale aj ako zálohu pre dlhopisy a iné finančné transakcie.
5. Nelegálny obchod s tabakom tvorí asi 10 až 12 % globálneho trhu a spôsobuje štátom značné daňové straty, ktoré sa v EÚ odhadujú na viac ako 10 miliárd eur ročne a v USA na stovky miliónov dolárov.
Zdroje:
https://nemocnicazvolen.agel.sk/o-nemocnici/novinky/23531-fajcenie.html
https://ec.europa.eu/health/archive/ph_determinants/life_style/tobacco/documents/world_bank_en.pdf
https://www.tradeimex.in/blogs/top-10-tobacco-exporter-countries