Len v minulom roku sa vo svete zobchodovali tabakové výrobky v hodnote 55 miliárd dolárov. Táto rastlina má obrovský vplyv na svet. Neustály export tabaku a tabakových náhrad spája kontinenty a prináša obživu miliónom ľudí. Ako veľmi ovplyvňuje svetovú ekonomiku?

Tabak je lukratívna komodita

Tabak pre mnohé krajiny predstavuje doslova zelené zlato. Celosvetová produkcia tabaku v roku 2023 dosiahla 6,4 milióna kg. Hoci sa predpokladá mierny pokles na 6,3 milióna kg do roku 2028, čo predstavuje ročný pokles o 0,4 %, tabak zostáva významnou komoditou.

Zaujímavé je sledovať, ako sa táto „zelená horúčka" vyvíjala v čase. Od roku 1966 rástla produkcia tabaku tempom, ktoré by závidel nejeden ekonóm – v priemere o 0,6 % ročne. To je ako keby ste každý rok pridali k svojej záhrade kúsok veľkosti futbalového ihriska.

Odborníci predpovedajú, že do roku 2028 môže produkcia mierne klesnúť. Je to prvý náznak toho, že tabakový priemysel čakajú zmeny?

Ktoré krajiny patria medzi tabakové veľmoci?

Čína jednoznačne dominuje. V roku 2023 vyprodukovala približne 2,4 milióna kg tabaku, čo z nej robí najväčšieho producenta na svete. Za ňou nasledujú India, Brazília a Zimbabwe.

Čo sa týka exportu, Čína opäť vedie s hodnotou exportu 9,17 miliárd dolárov v roku 2023. Prekvapivo, druhé miesto patrí Poľsku s exportom v hodnote 5,71 miliárd dolárov, nasleduje Nemeckom (3,39 miliárd) a Brazília (2,72 miliárd).

Čísla, ktoré hovoria za všetko

Globálny tabakový trh v roku 2023 dosiahol hodnotu 873,2 miliárd dolárov. Očakáva sa, že do roku 2031 narastie na viac ako 1 bilión dolárov. Cigarety predstavujú až 86 % celkového exportu tabakových výrobkov.

Región Ázie a Tichomoria dominuje globálnemu trhu s tabakom, v roku 2023 tvoril 61 % celkových príjmov. Túto dominanciu podporuje zlepšujúca sa infraštruktúra pre offline marketing a predajné stratégie v Číne, Indii a Filipínach.

Koľko ľudí živí tabak?

Tabakový priemysel vytvára pracovné príležitosti naprieč celým dodávateľským reťazcom, od polí až po pulty obchodov.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie práce (ILO) v ňom pracuje celosvetovo približne 40 miliónov ľudí. Títo pracovníci sa starajú o tabakové polia (úrodné nížiny i strmé svahy v rôznych klimatických pásmach).

V spracovaní a výrobe tabakových výrobkov nachádza uplatnenie ďalších 10 miliónov ľudí. Zamestnanci pracujú v továrňach a spracovateľských závodoch, kde sa surový tabak mení na hotové produkty.

Distribúcia a maloobchodný predaj tabakových výrobkov poskytujú živobytie ďalším miliónom ľudí (veľkoobchodníkom, prepravcom i predavačom v malých obchodoch). 

Typy tabakových výrobkov:

● cigarety,

● cigary a cigarillos – luxusnejšie ako cigarety,

● fajkový tabak,

● žuvací, šnupací tabak a nikotínové vrecúška,

● tabakové náplne určené na zahrievanie tabaku,

● tabak do vodných fajok.


Okrem toho existuje oveľa viac foriem tabaku, dočítate sa o nich v článku Spiritualita, ajurvéda či spojenie s duchmi: Aký význam má fajčenie v rôznych kultúrach?

Farmári a ich úloha v tabakovom priemysle

Pestovanie tabaku je sústredené v niekoľkých krajinách. Čína pestuje približne 38 % svetovej produkcie tabaku, Brazília, India a USA spolu produkujú ďalších 25 %. Ďalších 15 % pochádza z Turecka, Zimbabwe, Indonézie, Talianska, Grécka, Malawi a Argentíny.

Zaujímavé je, že aj v hlavných producentských krajinách tabak zaberá len malú časť ornej pôdy. V Číne len 2,3 % farmárskych domácností pestuje tabak, v priemere na menej ako 3 hektároch. 

Spotreba tabaku

V Európskej únii fajčí približne 28 % dospelej populácie, pričom najvyšší počet fajčiarov je v Bulharsku, Grécku a Maďarsku. Vo Švédsku je toto percento výrazne nižšie (okolo 7 %).

Na Slovensku fajčí asi 20 % dospelých ľudí – z celkového počtu obyvateľov, ktorý je okolo 5,4 milióna, ide o cca 1 milión ľudí. 

Zaujímavosti o produkcii tabaku

1. Rastúci záujem o elektronické cigarety a bezdymové tabakové výrobky mení trh. Významným míľnikom bolo predstavenie novej generácie zahrievačov tabaku Ploom X v Japonsku v roku 2021.

2. Päť najväčších tabakových spoločností v USA vynaložili v roku 2022 na marketing svojich výrobkov viac ako 21,9 milióna dolárov denne.

3. Dane z tabaku patria medzi najvyššie a najvýnosnejšie dane na svete. Mnohé vlády sú na týchto príjmoch výrazne závislé.

4. V minulosti sa tabakové listy používali ako forma platidla, najmä v 17. storočí v amerických kolóniách. V kolónii Virginia bol tabak tak cenný, že ho nepoužívali len namiesto peňazí, ale aj ako zálohu pre dlhopisy a iné finančné transakcie.

5. Nelegálny obchod s tabakom tvorí asi 10 až 12 % globálneho trhu a spôsobuje štátom značné daňové straty, ktoré sa v EÚ odhadujú na viac ako 10 miliárd eur ročne a v USA na stovky miliónov dolárov​. 

Objavte všetky články na blogu

Naše najnovšie správy a aktualizácie
Ak chcete vstúpiť na naše webové stránky a dozvedieť sa viac o zariadení Ploom, potvrďte, že ste dospelý fajčiar alebo vaper.

Máte viac ako 18 rokov?

Potvrdiť