FAJČIARSKE RITUÁLY RÔZNYCH KULTÚR

Spiritualita, ajurvéda či spojenie s duchmi: Aký význam má fajčenie v rôznych kultúrach?

31.7.2024
Hoci v modernej dobe rezonujú najmä zdravotné riziká fajčenia, tabak zohrával a stále zohráva dôležitú úlohu v životoch mnohých komunít. Spirituálnu, spoločenskú i relaxačnú. Poďme sa teda ponoriť do sveta rozmanitých chutí, vôní a rituálov, ktoré sa okolo tabaku vyvinuli v rôznych krajinách. 

Blízky východ: Sladké opojenie vodných fajok

Začnime Blízkym Východom, kde má fajčenie vodnej fajky hlboké korene a bohatú históriu. Hoci jej pôvod siaha až do starovekej Indie, skutočného rozmachu sa vodná fajka dočkala práve v arabskom svete.

V 16. – 17. storočí sa z Indie rozšírila do Perzie, kde sa stala obľúbenou medzi vyššími vrstvami. Tu sa i výrazne zdokonalila, získala zložitejšiu konštrukciu, často bohato zdobenú drahými kovmi a drahokamami.

Počas 18. a 19. storočia potom vodná fajka dobyla zvyšok Blízkeho východu, severnú Afriku i Turecko a získala rôzne názvy, s ktorými sa aj dnes stretávame. Shisha, hookah či menej známy narghile.

Dnes sú miestne kaviarne a čajovne presiaknuté vôňou tabaku a sladkých príchutí z vodných fajok. Tabak sa tu fajčí prefiltrovaný cez vodu, často obohatený o melasu s príchuťami ovocia či korenín.

Vychutnanie si hookah je obľúbeným spoločenským rituálom, pri ktorom oddychujú celé rodiny. Pomalé bublanie vody a sladkastý dym vytvárajú nezameniteľnú atmosféru pohody. 

India: Pestrosť chutí a foriem

Presunieme sa ďalej na východ, do krajiny korenia a farieb – Indie. Tabak sa tu teší obrovskej popularite a nájdete ho v mnohých podobách. Azda najznámejšou je bidi – malé, ručne balené cigarety z nelúpaného tabaku zvinuté v liste tendu.

Cigarety sú súčasťou ajurvédy

Osobitou kategóriou sú tzv. ajurvédske cigarety. Ajurvéda, tradičný indický systém medicíny, často pracuje s rôznymi bylinami a koreninami, ktoré majú podľa indických ajurvédskych lekárov harmonizujúce účinky na telesné i psychické zdravie.

A práve tieto ingrediencie nájdete aj v ajurvédskych cigaretách. Neobsahujú tabak, ale napríklad bazalku, klinčeky, aníz či zázvor.

Verí sa, že fajčenie týchto cigariet pomáha pri astme, strese či bolesti zubov a rôznych iných problémoch.

Obľube sa teší aj žuvací tabak gutkha, ktorý sa konzumuje zmiešaný s haseným vápnom, do ktorého sa zvyčajne pridávajú aj semienka betelu. Nemenej zaujímavý je nasvay – vlhký tabakový prášok na šnupanie, ktorý je populárny najmä v severnej Indii.

Indická kultúra priam hýri kreatívnymi spôsobmi využitia tabaku, ktoré majú veľmi škodlivé účinky. Už len z pohľadu na zloženie takej gutkhy mnohým príde nevoľno. 

Nepálska tradícia: Tabak ako dar

V himalájskom Nepále je tabak neodmysliteľne spätý so štedrosťou. Nepálske cigary sú tradičným prírodným produktom z fermentovaného tabaku. Vyrábajú sa ručne, bez chemických prísad a sú považované za gesto pohostinnosti.

Prichádzajúceho hosťa na znak úcty domáci obdarujú cigarami. V mestách tento zvyk upadá no v tradičných dedinách je stále hlboko zakorenená.

Pôvodní obyvatelia Ameriky: S fajkou za duchmi

Duchovný rozmer fajčenia sa azda najsilnejšie prejavuje u pôvodných obyvateľov Ameriky. Domorodé kmene ako Seminolovia či Indiáni z prérií majú k tabaku silné posvätné puto. Fajčením tradičných drevených fajok sa snažia nadviazať spojenie s duchmi predkov prostredníctvom dymu a modlitieb.

Tabak tu je posvätnou bylinou s liečivou i ochrannou mocou. Šamanské rituály sprevádzané fajčením posvätného tabaku sú súčasťou indiánskych kultúr dodnes. 

Karibik: Kubánske cigary aj jamajské jointy

Kuba je všetkým známa práve pre svoje svetoznámyme cigary. Kubánske puros sa vyrábajú z kvalitného tabaku pestovaného a spracovávaného tradičnými metódami a sú symbolom pôžitkárstva. No fajčenie na karibských ostrovoch má i menej tradičné podoby.

Na Jamajke je hlboko zakorenená kultúra fajčenia marihuany, často v spojení s rastafariánskou spiritualitou. Jamajské spliff (zmes tabaku a konope) sú denným „chlebom” mnohých Jamajčanov. Tak, ako u nás niektorí začínajú ráno kávou a cigaretou, na Jamajke majú spliff

Juhovýchodná Ázia: Klinčeky, byliny a žuvačky

Región juhovýchodnej Ázie je rajom pre milovníkov netradičných tabakových produktov. V Thajsku si turisti môžu vychutnať miang – tabakové listy balené do malých balíčkov s prísadami ako med či hasené vápno, ktoré sa žujú.

Indonézsky kretek zase spája tabak s klinčekmi, čím vytvára nezameniteľnú chuť a vôňu. A v Myanmare je populárny kun-ya - zmes žuvacieho tabaku, listu betelu, haseného vápna a klinčekov, ktorá dodáva silu a potláča hlad.

Tip na článok: Otočte list v knihe fajčenia a vstúpte do sveta oveľa príjemnejších alternatív

My v Európe by sme ani nepovedali, že tabak a celkovo fajčenie slúži aj na niečo iné, ako relax. Tabak sa v rôznych podobách a s rôznymi účelmi preplietol s identitou mnohých národov. V posledných rokoch sa objavili nové formy užívania tabaku, vrátane zahrievaného tabaku, či elektronických cigariet, ktoré predstavujú modernú alternatívu ku klasickému fajčeniu.

Je síce pravda, že tabak zanechal v histórii a zvykoch mnohých kultúr hlbokú stopu, no nemali by sme kvôli tomu prehliadať, že užívanie tabakových výrobkov nie je bez rizika

Objavte všetky články na blogu

Naše najnovšie správy a aktualizácie
Ak chcete vstúpiť na naše webové stránky a dozvedieť sa viac o zariadení Ploom, potvrďte, že ste dospelý fajčiar alebo vaper.

Máte viac ako 18 rokov?

Potvrdiť