Čas dovoleniek a dobrodružstiev v zahraničí zďaleka nekončí. Ak vás to ešte len čaká a onedlho vyrážate za novými zážitkami, ktoré si chcete spríjemniť tabakom, mali by ste vedieť, aký postoj k fajčeniu má zákon o ochrane nefajčiarov v zahraničí.

Fajčenie je téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť snáď odjakživa. Pre niekoho neodmysliteľná súčasť života, pre iných nepochopiteľný zlozvyk. Či ste za alebo proti, s veľkou pravdepodobnosťou bude vo vašej cestovateľskej skupinke fajčiar.

Informácie o tom, aké zákony a obmedzenia ohľadom fajčenia platia v krajine vášho výberu, sa vám určite zídu. Cigaretku v krásnej reštaurácii s výhľadom na more si nerušene nevychutnáte všade.

Zákazy, zákazy, samé zákazy

V snahe obmedziť fajčenie pristúpila EÚ k zákazu reklamy na cigarety v tlači, rozhlase, televízii a na internete. Navyše, vo viacerých európskych krajinách sa už presadili jednotné balenia.

Všetky krabičky musia mať rovnaký tvar, farbu (spravidla olivovo zelenú), písmo a žiadne iné grafické prvky okrem zdravotných varovaní a odstrašujúcich obrázkov. V tomto smere bola priekopníkom Austrália, kde sa cigarety od roku 2012 môžu predávať výlučne v štandardizovaných baleniach.

Svet fajčiarskych zákonov

Pozrime sa, ako to vyzerá s legislatívou v niektorých ďalších častiach sveta:

● V Južnej Amerike sú už obyvatelia všetkých krajín chránení tzv. zákonom o prostredí bez dymu (smoke-free environment). Priekopníkom bol v roku 2006 Uruguaj, ktorý ako prvé v regióne zakázal fajčenie vo všetkých uzavretých verejných priestoroch a na niektorých vonkajších miestach (okolie nemocníc či škôl). V roku 2020 sa poslednou krajinou kontinentu s takýmto zákonom stal Paraguaj.

● Paradoxne, Mexiko, ktoré sa považuje za jednu z drogových veľmocí, má veľmi prísne protifajčiarske zákony. Fajčiť sa tam nesmie na plážach, v parkoch a za určitých okolností aj v súkromných príbytkoch.

● Kanada chce do roku 2035 znížiť podiel fajčiarov pod 5 % populácie a v roku 2023 ako prvá krajina nariadila zdravotné varovania priamo na cigaretách.

● V Spojenom kráľovstve je od roku 2007 fajčenie zakázané prakticky vo všetkých uzavretých verejných priestoroch. Podiel fajčiarov sa tam znížil na historické minimum, no stále fajčí približne 6,4 milióna dospelých.

Do popredia sa dostávajú alternatívy cigariet ako zahrievaný tabak

Regulácia tabaku je hlasným globálnym trendom, avšak niektoré krajiny vnímajú potenciál v menej škodlivých alternatívach ako možnú cestu k znižovaniu rizík. Takzvaná „harm reduction” predstavuje prístup, ktorý sa zameriava na minimalizáciu škodlivých účinkov namiesto úplnej eliminácie rizikového správania.

V prípade fajčenia to môže znamenať prechod z klasických cigariet na bezdymové alternatívy ako elektronické cigarety či zahrievaný tabak.

Napríklad v USA Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) dôkladne preskúmal vedecké dôkazy a v roku 2020 povolil predaj systému na nahrievanie tabaku s informáciou, že kompletný prechod z klasických cigariet na tento výrobok znižuje vystavenie organizmu škodlivým alebo potenciálne škodlivým látkam.

Harm reduction prístup v oblasti tabaku a nikotínu presadzujú aj viaceré vplyvné inštitúcie ako britský úrad verejného zdravotníctva Public Health England. Podľa analýz sú e-cigarety až o 95 % menej škodlivé ako tie bežné.

Hlavný cieľ – smoke free generation?

Viete si predstaviť svet, kde by si mladí ľudia nemohli len tak kúpiť svoju prvú krabičku cigariet? Niektorým krajinám sa táto vízia celkom pozdáva. Nový Zéland na to chcel ísť ozaj zhurta a raz a navždy zakázať predaj cigariet každému, kto sa narodil po roku 2008. Nakoniec to síce novozélandská vláda odpískala, ale aj tak, odvážny plán.

A nie sú v tom sami. Austrália tiež „kuje pikle”. Uvažuje že každý rok o kúsok posunie vekovú hranicu pre nákup cigariet. Portugalsko má za cieľ, aby bolo do roku 2040 úplne bez dymu. Žiadne cigary v bare, žiadna cigareta ku kávičke, dokonca ani na pumpách si nikto neškrtne. 

Medzinárodná spolupráca v boji proti fajčeniu

Pod taktovkou Svetovej zdravotníckej organizácie sa zrodila historicky prvá globálna zmluva o kontrole tabaku – Rámcový dohovor o kontrole tabaku (FCTC). Súhlasilo s ňou 182 krajín, ktoré zastupujú vyše 90 % svetovej populácie.

Všetky tieto štáty sa v zmluve zaviazali, že spravia všetko pre to, aby ľudia menej túžili po cigaretách a aby ich bolo zložitejšie zohnať. Chcú tým zastaviť takzvanú „tabakovú epidémiu".

A ako chcú tento boj zvládnuť? To je celý dlhý zoznam rôznych opatrení a nariadení. Zákazy reklám s cigaretami, vyššie dane či obmedzenia predaja.

Ak vás táto téma zaujíma viac, máme pre vás horúci tip. Prečítajte si aj náš ďalší článok "Cestovanie so zahrievaným tabakom: Tipy a triky, ktoré by mal poznať každý fajčiar" a cestujte s tabakom v súlade s miestnymi pravidlami.

Objavte všetky články na blogu

Naše najnovšie správy a aktualizácie
Ak chcete vstúpiť na naše webové stránky a dozvedieť sa viac o zariadení Ploom, potvrďte, že ste dospelý fajčiar alebo vaper.

Máte viac ako 18 rokov?

Potvrdiť